Header widget area left
Header widget area right

Jarná únava

Posted by K in Uncategorized | 0 comments

Prežívanie fyzickej a psychickej únavy, vyčerpania v období na konci zimy a začiatku jari poznáme všetci. Príčinou je komplex okolností. V zime sme menej aktívni, dlhšie spíme, máme menej slnečného žiarenia a strava nie je tak bohatá na vitamíny. Toto spolu spôsobuje hormonálne zmeny. Naopak s príchodom jari sa začnú predlžovať dni, skracuje sa doba spánku a my potrebujeme prebudiť telo k väčšej aktivite. Silnou jarnou únavou môžu trpieť aj ľudia, ktorí to v zime preháňajú, napríklad so športom.

Prirodzene si môžeme pomôcť pravidelným pobytom na čerstvom vzduchu a slnku. Slnečné lúče podporujú produkciu hormónu šťastia (serotonínu) v našom tele. Ten sa pri umelom osvetlení nevie dostatočne tvoriť. Tiež je dobré rozprúdiť cirkuláciu pohybom, ale aj saunovaním, lymfomasážou, striedaním teplej a studenej sprchy.

Strava by mala byť odľahčená, plná vitamínov a zelených listov. Zelené farbivo v rastlinách (chlorofyl) je zdrojom horčíka. Vďaka nemu dokáže rastlina premieňať slnečnú energiu. Bez horčíka nemôže fungovať ani náš energetický metabolizmus. V tomto období sa pokojne môžete vzdať živočíšnych potravín a pomôcť tak telu pri detoxikácii. V čínskej medicíne súvisí jar s pečeňou. Pečeni je možné pomôcť presne tým, čo v prírode rastie práve na jar: zelenými listami, klíčkami, výhonkami. Okrem toho, po zime je vhodné pečeň prečistiť a zregenerovať. Pečeni sme venovali predchádzajúci príspevok. Celozrnná cestovina z eko pšenice a veľa zeleniny by mohli byť dobrým tipom na jarnú diétu. Prípadne môžete nasadiť kvalitný multivitamínový prostriedok. 

Doplnenie minerálnych látok – bunkové soli

  • Mag phos – základný minerál pre energetický metabolizmus, je súčasťou ATP. Jeho nedostatok sa môže prejavovať ako nespavosť, pocit vnútorného napätia až po výbuchy hnevu. Pomáha regulovať vegetatívny nervový systém, cirkuláciu krvi, činnosť srdca a odbúravať histamín. Môžeme ho použiť aj ako akútny prostriedok pri silných alergických prejavoch, búšení srdca, zvýšení krvného tlaku zo stresu (5 pastiliek rozpustených v 1-2 dl teplej vody vypijeme naraz a toto môžeme zopakovať niekoľkokrát denne).  
  • Kali Phos – základná soľ proti únave, čí už fyzickej alebo psychickej. Pomáha pri nedostatku spánku a psychickom strese. Podporuje optimizmus, navodenie vnútorného pokoja, koncentráciu a pamäť. Pomáha posilniť a upokojiť telo a myseľ pri nespavosti s cyklickými vtieravými myšlienkami a pri silnom strese.
  • Ferr Phos – upravuje metabolizmus železa, pomáha pri rýchlej unaviteľnosti s potrebou ľahnúť si počas dňa a pri nízkom tlaku krvi. Okrem toho posilňuje imunitu a zlepšuje okysličovanie buniek.
  • Nat Mur – bunková soľ na hydratáciu buniek a reguláciu vody. Dáva sa na únavu z dehydratácie. Nedostatočný pitný režim počas dlhej doby vyúsťuje do celodennej únavy s otupenosťou a neosviežujúcim spánkom. Je súčasťou tzv. bojovej trojkombinácie Kali Phos – Nat Mur – Ferr Phos, určenej na stavy akútneho vyčerpania.

Vybrané bachové esencie :

  • Oliva európska (Olive) –  pomáha pri príznakoch duševného aj fyzického vyčerpania, keď sa vám zdá, že všetko si vyžaduje veľmi veľa úsilia a že je to už nad vaše sily. Chýba životná radosť, voľnočasové aktivity sú zrazu nezaujímavé a stavajú sa záťažou. Olive pomôže znovu objaviť silu a vitalitu pre život.
  • Brest štíhly (Elm) – pre ľudí, ktorí sa cítia byť dočasne preťažení úlohami a vlastnou zodpovednosťou. Inak schopní a spoľahliví ľudia zrazu strácajú dôveru vo vlastné schopnosti a cítia sa podráždení. Často je to spôsobené tým, že si naberú príliš veľa práce bez toho, aby pri tom dbali o vlastné zdravie. Nakoniec sa dostavujú pocity nedôvery vo vlastné schopnosti. Elm pomáha pri znovuobjavovaní dôvery vo vlastné schopnosti a návrate k obvyklej výkonnosti. 
  • Dub letný (Oak) – pre ľudí ktorí ignorujú  signály únavy až vyčerpanosti, a sú hnaní prežívaním zodpovednosti pracovať tvrdohlavo ďalej. Oak pomáha pri obnovovaní energie a uvedomení si, že i napriek všetkým povinnostiam je potrebné vyčleniť si čas pre seba a na regeneráciu. Tiež pomáha pri hľadaní rovnováhy medzi prijímaním a dávaním.
  • Hrab obyčajný (Hornbeam) – určený ľudom, ktorí sa cítia psychicky unavení a vyčerpaní, sú podráždení, stále pred sebou tlačia pracovné povinnosti, ktoré nie sú schopní dokončiť, čo ich ešte viac unavuje a berie chuť do života. Hrab pomáha pri dokončovaní  povinností a povzbudzuje vitalitu, čerstvosť, spontánnosť a radosť zo života.

Adaptogény:

sú prírodné prostriedky, ktoré pomáhajú adaptovať organizmus na stres a zvládať fyzickú alebo psychickú záťaž. Na rozdiel od stimulantov (ako je kofeín), ktoré nútia telo ísť z rezervných zásob energie (a preto sú vhodné len krátkodobo), zlepšujú schopnosť prekonávať únavu a stres, pomáhajú zlepšovať pamäť, koncentráciu a vytrvalosť. Zvyšujú aj odolnosť voči infekciám. Patria sem napríklad tieto rastliny:

  • Ženšen pravý (Panax ginseng, zvaný aj čínsky alebo kórejský ženšeň) – patrí medzi najznámejšie adaptogény, jeho štúdium odštartovalo éru rastlinných adaptogénov. Zlepšuje celkový stav organizmu, nie je však vhodný pri vysokom tlaku a nespavosti.
  • Všehojovec štetinatý (Eleuterokok ostnatý, Eleuteroccus senticosus) – sibírsky ženšen – má účinky podobné pravému ženšenu.
  • Šišiak bajkalský – znižuje vysoký krvný tlak, pomáha znížiť  arytmie a fibrilácie.
  • Arália – okrem toho že pôsobí ako tonikum pri vyčerpanosti, tak posilňuje srdce, chráni pečeň, upravuje nízky krvný tlak, znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Nesmie sa užívať pri epilepsii, vysokom krvnom tlaku a nádorových ochoreniach.
  • Leuzea šuštivá – regeneruje tkanivá po operačných zákrokoch, posilňuje imunitu, podporuje trávenie a látkovú výmenu (znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi), posilňuje činnosť pohlavných žliaz a potenciu.
  • Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) – zlepšuje rekonvalescenciu po operáciách a ťažkých chorobách , stimuluje imunitu, pamäť, odstraňuje únavu a vyčerpanosť.
  • Klanopaška (Schizandra) čínska – stimuluje hlavne nervový, krvný a dýchací systémZvyšuje tlak krvi a zlepšuje zrakovú ostrosť.
  • Rakytník rešetliakový – cenený hlavne pre svoje plody, ktoré sú doslova nabité vitamínom C, antioxidantami a inými účinnými látkami. Získava sa z nich šťava a olej. Používa sa na zvýšenie obranyschopnosti organizmu či už preventívne alebo aj keď už ochoriete.

Vybrané tipy z tradičnej čínskej medicíny:

  • Goji – ide osušené plody kríka Kustovnice čínskej (Lycium chinense) a dnes  to je už veľmi populárna super potravina plná antioxidantov. Jej pravidelná konzumácia by mala viesť k dlhovekosti.
  • Van 151 Pilulka čtyř ušlechtilých – základná zmes pre posilnenie sleziny a úpravy trávenia. V čínskej medicíne je dobré trávenie základom dobrej krvi a výživy všetkých orgánov. Stav nedostatku funkcie sleziny je sprevádzaný zvýšenou únavou, slabosťou končatín, bledou pleťou, nechutenstvom a kašovitou stolicou.
  • Van 161 Pilulka čtyř šlechtičen – bylinná zmes na doplnenie krvi (pri chudokrvnosti). Ak je krvi málo alebo jej chýbajú určité kvality, bude tým trpieť nielen telo. Prejaví sa to suchou kožou, bledosťou a u žien je tento stav naviac sprevádzaný problematickou menštruáciou.
  • Van 191 Náramek osmi perel – podľa TČM dopĺňa energiu čchi a vyživuje krv. Je vhodný hlavne pre ženy na doplnenie krvi.
  • Van 192 Harmonie broskvového háje – podľa TČM sa využíva pri nedostatku energie čchi sleziny a srdca s vyčerpaním krvi a nepokojnosťou. Je určený na vyčerpanie z nadmerného premýšľania a vtieravých myšlienok súvisiacimi so starosťami.
  • Cordyceps – adaptogénna huba, dobíjač energie, posilňuje imunitu, podľa TČM dopĺňa Yang obličiek, posilňuje libido u žien aj mužov. Nesmie sa užívať pri zápale močových ciest.
  • Reishi – adaptogénna huba na únavu, telesnú aj psychickú, energetizuje, vyživuje krv, posilňuje srdce, pečeň, pľúca a podľa TČM tiež dopĺňa esenciu obličiek. Používa sa aj na posilnenie imunity.

Vybrané tipy z ajurvédskej medicíny:

  • Amalaki (Amla, Embilica officinalis) – ovocie s vysokým obsahom vitamínu C, ktoré v ajurvédskej medicíne patrí medzi tzv. rasajány, čiže prírodne prípravky so všeobecným posilňujúcim a omladzujúcim účinkom. Pomáha upraviť cholesterol v krvi a podporiť zrak.
  • Aschwagandha (Whitania somnifera) – indický ženšen – adaptogénna bylina, ktorá patrí medzi nervové toniká, podporuje pamäť a pokojný spánok.
  • Shatavari (Asparagus racemosus) – bylinka podporujúca zdravie ženského reprodukčného systému.
  • Brahmi (bacopa monnieri) – zlepšuje pamäť a sústredenie, uvoľňuje nervozitu.
  • Gotu Kola (Centella asiatica, pupočník ázijský) – podporuje prekrvenie celého tela, vrátane mozgu a podporuje koncentráciu.
  • Guduchi (Tinospora cordifolia) – z pohľadu ajurvédy je  považovaná za jednu z troch najposvätnejších rastlín ukrývajúca v sebe tzv. „amrit“ alebo „nektár nesmrteľnosti“. Dodáva energiu a vitalitu, posilňuje imunitný systém, regeneruje funkciu pečene, znižuje prekyslenie žalúdka, napravuje chuť do jedla a zvyšuje vylučovanie kyseliny močovej.

MOŽNOSTÍ JE VEĽA, RADI VÁM PORADÍME PRIAMO U NÁS V LEKÁRNI.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>