Header widget area left
Header widget area right

Pečeň

Posted by K in Uncategorized | 0 comments

Pečeň je chemickou továrňou ľudského tela, v ktorej sa premieňajú živiny na energiu a v ktorej vznikajú nové látky potrebné pre život. Čistí krv od produktov metabolizmu, zneškodňuje toxické látky. Okrem iného je skladiskom krvi, železa, vitamínu D, B12. Má výnimočnú schopnosť regenerácie.  Tvorí sa v nej žlč, ktorá je dôležitá nielen pre trávenie tukov. Žlč pomáha neutralizovať kyslú masu zo žalúdka. Tým pomáha vytvárať neutrálne prostredie pre tráviace enzýmy pankreasu a trávenie v tenkom čreve. Pravidelným vylučovaním žlče sa vylučuje v tukoch rozpustný odpad z tela von a znižuje sa cholesterol. Žlč pôsobí v črevách protizápalovo a proti zápche. Pečeň spolu so žlčníkom zodpovedajú podľa TČM aj za kvalitu šliach, väzov, svalov a nechtov. Tie majú byť pružné rovnako ako zdravá pečeň. Podľa TČM sú oči „otvorom“ pečene. Ak máte lámavé, krehké nechty, bolesti žalúdka, zlé trávenie a zápchu, Vaša pečeň volá o pomoc. S blokádou pečene súvisia aj časté bolesti hlavy, zapálené oči, náhle zhoršenie zraku, predmenštruačný syndróm, bolestivá a silná menštruácia alebo vysoký tlak krvi, ktorý sa nedarí zregulovať úpravou pitného režimu. V klasickej medicíne poznáme indikátory – vysoký bilirubín (kedy vidno zažltnuté očné bielka a dlane) a zlé pečeňové testy. Vtedy sa však už jedná o vážnejší stav.

Pečeň oslabuje a blokuje:

Nadmerná konzumácia bielkovín, najmä živočíšnych a nedostatok tuku – nízkotučná diéta (vtedy vznikajú cholesterolové kamene). Alebo naopak priveľa cukrov, tukov a alkohol (vtedy vzniká steatóza, t. j. stukovatenie pečene), studená strava (šaláty), drastické redukčné diéty a hladovanie. Ďalej ju poškodzujú niektoré lieky a chemikálie, ťažko stráviteľné smažené a spálené jedlá, chemické aditíva a reziduá v potravinách. Blokáda pečene je sprevádzaná hustou žlčou a jej sťaženým vyprázdňovaním až tvorbou mäkkých cholesterolových kameňov, nielen v žlčníku, ale aj v žlčových cestách v pečeni. Pečeň oslabujú aj prudké emócie – hnev, frustrácia, odpor, napätie, kedy „vykypí žlč“.

Pečeň posilňuje a spriechodňuje:

Primerané množstvo tuku (1-2 polievkové lyžice zdravého oleja pridaného do hlavného jedla alebo 10% tuku, žĺtko namäkko), celozrnné obilniny v BIO kvalite, zníženie nadbytku živočíšnych bielkovín v strave, prirodzene kyslá chuť potravín (ocot, jablková šťava, grep, citrón, hrozno, kyslá kapusta). Príliš veľa kyslej chuti pôsobí na pečeň naopak škodlivo, napríklad veľa vína alebo prekyslenie organizmu, ktoré sa prejaví kyslou chuťou na koreni jazyka.  Zeleninu je dobré krátko (5-10 minút) tepelne upraviť a zlomiť jej studenú povahu, vtedy je stráviteľnejšia.

Jar je obdobím v roku, kedy je z pohľadu TČM vhodné tento dôležitý orgán podporiť. Klíčky, zelené listy, výhonky by sa mali objaviť aj na tanieri. Zásada je, že pri detoxikácii pečene musí byť strava veľmi ľahko stráviteľná: ideálne celozrnná ryža, dusená zelenina a trochu tuku (avokádo, mäkké žĺtko, 1-2 PL zdravého oleja ). Po detoxikácii pečene sa Vám vráti vitálna sila a predídete aj jarnej únave. Počas detokikácie je dôležité nastaviť si kľudový režim a neprepínať svoje sily.

Vitamíny

Vitamíny skupiny B, vitamín C, D a E pôsobia hepatoprotektívne, ochraňujú pečeň.

Fytoterapia 

Horké byliny majú žlčopudný efekt, zlepšujú trávenie a spriechodňujú pečeň.

  • Pestrec mariánsky – podporuje regeneráciu pečene a chráni ju pred poškodením. 
  • Púpava lekárska – naša najlepšia jarná bylina na podporu pečene, najmä jej silný koreň, ktorý aj samotným vzhľadom symbolizuje vitálnu silu. Spriechodňuje pečeň, vypudzuje žlč a toxíny. Listy sú vhodné do šalátov alebo na zápar, koreň je potrebné povariť. Okrem toho má aj močopudné účinky.
  • Lastovičník väčší – spriechodňuje pečeň, vypudzuje žlč a toxíny. Je silne účinnou bylinou, preto sa používa iba do zmesí alebo dávkuje vo forme kvapiek.
  • Benedikt lekársky – veľmi horká bylina, spriechodňuje pečeň, vypudzuje žlč a toxíny. Podporuje aj tvorbu a vylučovanie materského mlieka.
  • Repík lekársky – vynikajúci pri bolestiach a zápaloch žalúdka, podporuje trávenie a pôsobí žlčopudne.

Bunkové soli

  • Nat sulph – čistí najmä pečeň, črevo a lymfatický systém. Strháva nadbytočnú a odpadovú vodu (v ktorej sú rozpustené toxíny a odpadové látky) z tela von. Pri užívaní sa preto vyžaduje piť dostatok vody! Podporuje vylučovanie žlče a detoxikáciu pri svrbení kože, mokvavých vyrážkach, chronickom hliene, horkej chuti na koreni jazyka atď. Pôsobí aj močopudne.
  • Calc sulph – podporuje činnosť pečene, spriechodňuje a čistí tkanivá a lymfu, dáva do pohybu toxíny a odpadové látky uložené hlbšie v tkanivách.
  • Kali sulph – vnútrobunková detoxikácia pri chronických zápaloch a metabolických problémoch. 
  • Kali Phos – podporuje prísun energie pri jarnej únave.

Tradičná čínska medicína 

Wan 061 – 063 na blokádu stiesnenej pečene.

Homeopatická drenaž

  • Carduus marianus  D6
  • Chelidonium majus  D6
  • Taraxacum  officinale D6

Existuje však množstvo ďalších liekov pôsobiacich na pečeň (Lycopodium, Phosphorus a mnoho ďalších), ktoré Vám konštitučne poradí dobrá homeopatka / homeopat.

Ajurvédske prípravky 

Kalamegha – čaj na posilnenie a detoxikáciu pečene

Himalaya  Liv. 52 – bylinné tablety na posilnenie a detoxikáciu pečene

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>